X Önizleme Kapat

The Novice font

Teknoloji.TTF
The Novice font
5667 DownloadsDownload

The Novice , aydınlatılmış el yazmalarından ilham alan modern bir bülten yazı tipi olup, rock konserlerinde yaşlı bir genç ve güçlü ithal lager birasının eklediği orta çağda. Sessiz bir at kılıfı ceketinde giyinmiş mürekkepli mürekkep ve kaz tüy tüyü kullanarak mum ışığında mütemadiyen hazırlanmamış bir betik yazısında yarattım ve daha sonra glifleri sayısallaştırmak ve modern dünyanın kullanımına sunmak için stüdyomun rahatlığına götürdüm. ttf.

 

The Novice font , kişisel olarak ve kar amacı güden kullanmak için ücretsiz, ancak herhangi bir ticari kullanım için bağış yapılması zorunludur. Acemi'yi ticari amaçlarla kullanmak için her boyutta bir bağışta bulunma hakkı vardır. Aynı bağış, daha güçlü ithal lager birası, kalamar mürekkebi ve kaz tüyleri için ödeme yapacak ve yazı tiplerini tutacak, bu nedenle, saf olun, uyanık olun; cömert olun.

 

TheNovice font

thenovice fontthenovice font bigthenovice font textthenovice font 1

The Novice font zip file contents

Font NameDateFile Size
The Novice Read Me.txt 2016-11-29 863 B
the_novice_promo_new.png 2016-11-29 61 KB
TheNovice.ttf 2016-11-29 75 KB

The Novice font

Font Details

The Novice is a modern blackletter font inspired by Illuminated Manuscripts, a misspent youth at rock concerts and a middle age addled by strong imported lager beer. I created it in a draughty unheated scriptorium by candlelight using only squid ink and a goose feather quill, dressed only in a rough horsehair cassock, then retired to the comfort of my studio to digitise the glyphs and make it usable for the modern world as a .ttf.

The Novice is free for personal and not for profit use, but a donation is required for ANY commercial use. A donation, of any size grants licence to use The Novice for commercial purposes. The same donation will pay for more strong imported lager beer, squid ink & goose feathers and keep the fonts coming, so, be pure, be vigilant, be generous.

Update has extended language support (including Cyrillic) and tweaked metrics.

The Novice font download, The Novice font.