Ön İzleme Boyut
X Önizleme Kapat
Atatürk imzası ve el yazısı
|
El Yazısı
.ttf
129084 Downloads
Download
Atatürk imzası ve el yazısı font

Atatürk İmzası

K.Atatürk imzasında bulunan " K " harfi KAMAL kelimesinin kısaltmasıdır. İmzanın uzun yazılışı KAMAL ATATÜRK' tür. Kemal Atatürk değildir. Vikisözlük gibi bilinmeyen editörlerin düzenlediği siteler de Kamal kelimesinin Özbekçe kale ve ordu manasına geldiği iddia edilir. 1935 yılından 21.03.2020 tarihi kadar herhangi bir Türkçe sözlük ve  https://sozluk.gov.tr/ isimli resmi sözlük sitesinde kamal kelimesinin bir Türkçe karşılığı olmadığı anlaşılmaktadır. Kamal kelimesi Özbekçe, Kazakça ve İbranice sözlüklerde farklı anlamlara sahiptir.

Kemal Atatürk 1935 yılı Ocak ayından itibaren resmi yazışmalarında ki adını KAMAL Atatürk olarak kullanmaya başlamıştır. Atatürk ölümüne kadar Kamal ismini kullanmıştır. Resmiyette gerçek ismi Kamal Atatürk'tür.

Kamal isminden sonra Kamal Atatürk için şiirler bestelenmiş kitaplar yazılmıştır. En dikkat çekici kitap, CHP milletvekili Şeref Aykut'un 1936 yılında Kamalizm isimli çıkardığı kitaptır. Kitapta çok ilginç bilgiler yer almaktadır. Kitabın orjinal halini bir çok basın yayın organı ve üniversiteler yayınlamıştır. Çankaya Üniversitesi PDF download linki aşağıdadır.

Kitabın bir çok yerinde kamalizmin bir din olduğu yazılıdır. Örneğin, Çankaya Üniversitesi'nin yayınladığı kitabın orjinal PDF dosyasının 3. sayfasında bulunun ÖNSÖZ başlığının son paragrafında şöyle yazmaktadır.

"Kamalizm bunların üstünde yalnız yaşamak dinini aşılayan ve bütün prensiplerini ekonomik temeller üzerine kuran bir dindir."

 http://psi520.cankaya.edu.tr/uploads/files/Aykut%2C%20Kamalizm%20(1936).pdf

atatürk el yazısı   atatürk nüfus cüzdanı

Atatürk imzası robert lisesinde ermeni asıllı bir öğretmen olan hagop vahram çerçiyan yaptırılmıştır. 1934 yılında Soyadı Kanunu’nun kabul edilmesiyle birlikte Mustafa Kemal’e Atatürk soyadı verildi” Ermeni Hagop vahram çerçiyan öğrencileri, Atatürk’e güzel bir imza numunesi armağan etme kararı alır. Karar öğrencileri tarafından Atatürk’ün hususi kalemi vasıtasıyla Boğaziçi’ndeki Bebek semti Komiserliği tarafından ermeni hagop vahram çerçiyan bildirildi.”  çerçiyan'ın kaligrafideki uzmanlığı, çerçiyan'dan bizzat 5 adet imza örneği istenmiştir. Atatürk imzası, çerçiyan 24 saat içerisinde 5 adet imzayı hazırlamıştır. Ermeni kaligrafin hazırladığı beş imzadan bir tanesi olan imza, günümüzde Atatürk imzası olarak bilinmektedir. 

atatürk imzası

2012 yılında, Bursa merkezli Artikel’in kurucusu işadamı Murat Özbalcı, ABD’de bir yazılım firmasına Atatürk’ün imzasını ve orijinal el yazısının fontunu yaptırmıştır. Atatürk yazı fontu ve Atatürk imza indir. Mustafa Kemal imzası.

Atatürk imza ve Atatürk el yazısı fontu önizleme yapabilir ve download edebilirsiniz. 

 Mustafa Kemal'e "Atatürk" soyadının verilmesini öneren kişi  Türk Dil Kurumunun sekreteri Agop Dilaçar (Martayan) adında bir ermenidir.

Atatürk fontAtatürk imzası ve el yazısı font download, Atatürk imzası ve el yazısı font.