X Önizleme Kapat

Bitter Font Ailesi google font

Serif.ttf
Bitter Font Ailesi font
7210 DownloadsDownload

İnsanlar, ekrandaki metinleri her geçen gün daha fazla okuyor ve etkileşime giriyor. Ekrandaki görüntüler yazıcıdan çıkanlardan daha önemli hale gelir. Elektronik kitapların popülerliğinin hızlanmasıyla, tip tasarımcıları ekranda okumak için ideal tasarımları bulmak için çok çalışıyorlar.

 

Bitter'i tasarladığım piksele olan sevgimle harekete geçti. Metin için "çağdaş" bir kauç serif türü, herhangi bir bilgisayarı veya aygıtı rahatça okumak için özel olarak tasarlanmıştır. Sağlam tasarım, duygusal ilkeler yerine akılcı olan piksel ızgaranın kemer sıkıntısı ile başladı. Büyük x yükseklikleri ve akan metinleri belli bir ritim enjekte karakterlerle ince özelliklere sahip insancıl gelenek işlekliğini birleştirir.

 

Bitterin inme ağırlığında çok az değişiklik vardır ve Regular, baskı tasarımı için normal bir 'Düzenli' stilden daha kalıntır. Bu, paragraflarda, kare kütleli darbeler kadar kalın seriflerle vurgulanan yoğun bir renk üretir.

 

Her glif, tasarımın ilk aşamasına eklenen mükemmel bir eğri kalitesi ile dikkatli bir şekilde tasarlanmıştır ve bu tamamen bir piksel ızgarada yapılmıştır. yazı karakteri dengeli ve elle çoğu tarayıcı anda bu özelliği desteklemez beri web yazı kullanımı için özellikle önemlidir çok az karakter aralığı çiftleri kullanmak aralıklı olduğunu.

 

İtalik ve Kalın stillerin erken sürümleri Aralık 2011'de eklendi ve 2012 yılının başında Güncellenmiş ve Kalın İtalik ile tamamlandı.

 

Bitter font

bitter fontbitter font bigbitter font textbitter font 1

Bitter Font Ailesi font zip file contents

Font NameDateFile Size
Bitter-Regular.otf 2016-03-18 67 KB
Bitter-Italic.otf 2016-03-18 65 KB
Bitter-Bold.otf 2016-03-18 63 KB
Bitter-BoldItalic.otf 2016-03-18 67 KB
SIL Open Font License.txt 2016-03-18 4 KB

Bitter Font Ailesi font

Font Details

Copyright (c) 2011, Sol Matas (www.huertatipografica.com.ar),
with Reserved Font Name "Bitter"

This Font Software is licensed under the SIL Open Font License, Version 1.1.
This license is copied below, and is also available with a FAQ at: http://scripts.sil.org/OFL

-----------------------------------------------------------
SIL OPEN FONT LICENSE Version 1.1 - 26 February 2007
-----------------------------------------------------------

PREAMBLE
The goals of the Open Font License (OFL) are to stimulate worldwide development of collaborative font projects, to support the font creation efforts of academic and linguistic communities, and to provide a free and open framework in which fonts may be shared and improved in partnership with others.

The OFL allows the licensed fonts to be used, studied, modified and redistributed freely as long as they are not sold by themselves. The fonts, including any derivative works, can be bundled, embedded, redistributed and/or sold with any software provided that any reserved names are not used by derivative works. The fonts and derivatives, however, cannot be released under any other type of license. The requirement for fonts to remain under this license does not apply to any document created using the fonts or their derivatives.

DEFINITIONS
"Font Software" refers to the set of files released by the Copyright Holder(s) under this license and clearly marked as such. This may include source files, build scripts and documentation.

"Reserved Font Name" refers to any names specified as such after the copyright statement(s).

"Original Version" refers to the collection of Font Software components as distributed by the Copyright Holder(s).

"Modified Version" refers to any derivative made by adding to, deleting, or substituting -- in part or in whole -- any of the components of the Original Version, by changing formats or by porting the Font Software to a new environment.

"Author" refers to any designer, engineer, programmer, technical writer or other person who contributed to the Font Software.

PERMISSION & CONDITIONS
Permission is hereby granted, free of charge, to any person obtaining a copy of the Font Software, to use, study, copy, merge, embed, modify, redistribute, and sell modified and unmodified copies of the Font Software, subject to the following conditions:

1) Neither the Font Software nor any of its individual components, in Original or Modified Versions, may be sold by itself.

2) Original or Modified Versions of the Font Software may be bundled, redistributed and/or sold with any software, provided that each copy contains the above copyright notice and this license. These can be included either as stand-alone text files, human-readable headers or in the appropriate machine-readable metadata fields within text or binary files as long as those fields can be easily viewed by the user.

3) No Modified Version of the Font Software may use the Reserved Font Name(s) unless explicit written permission is granted by the corresponding Copyright Holder. This restriction only applies to the primary font name as presented to the users.

4) The name(s) of the Copyright Holder(s) or the Author(s) of the Font Software shall not be used to promote, endorse or advertise any Modified Version, except to acknowledge the contribution(s) of the Copyright Holder(s) and the Author(s) or with their explicit written permission.

5) The Font Software, modified or unmodified, in part or in whole, must be distributed entirely under this license, and must not be distributed under any other license. The requirement for fonts to remain under this license does not apply to any document created using the Font Software.

TERMINATION
This license becomes null and void if any of the above conditions are not met.

DISCLAIMER
THE FONT SOFTWARE IS PROVIDED "AS IS", WITHOUT WARRANTY OF ANY KIND, EXPRESS OR IMPLIED, INCLUDING BUT NOT LIMITED TO ANY WARRANTIES OF MERCHANTABILITY, FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE AND NONINFRINGEMENT OF COPYRIGHT, PATENT, TRADEMARK, OR OTHER RIGHT. IN NO EVENT SHALL THE COPYRIGHT HOLDER BE LIABLE FOR ANY CLAIM, DAMAGES OR OTHER LIABILITY, INCLUDING ANY GENERAL, SPECIAL, INDIRECT, INCIDENTAL, OR CONSEQUENTIAL DAMAGES, WHETHER IN AN ACTION OF CONTRACT, TORT OR OTHERWISE, ARISING FROM, OUT OF THE USE OR INABILITY TO USE THE FONT SOFTWARE OR FROM OTHER DEALINGS IN THE FONT SOFTWARE.

Bitter Font Ailesi font download, Bitter Font Ailesi font.